Automatyzacja przemysłu znajduje coraz większe zastosowanie w przestrzeni produkcyjnej. Korzyści z niej są ogromne. wyższa jakość, szybsza produkcja, mniej odpadów i większe bezpieczeństwo (zastępowanie przez roboty pracowników na niebezpiecznych stanowiskach).
Zastosowanie robotów przemysłowych
Roboty używane są głównie w przemyśle motoryzacyjnym, zwłaszcza do obsługi i montażu dużych części. Jednak producenci dostrzegając duże korzyści z używania robotów na hali produkcyjnej, zaczynają inwestować w inteligentniejsze, mniejsze, współpracujące ze sobą roboty, potrafiące wykonywać bardziej delikatne lub złożone operacje takie jak:
- Wiercenie i mocowanie. Roboty z wyrafinowanymi systemami wizyjnymi mogą wykonywać wiercenie w jednym przejściu, znacznie zmniejszając koszty pracy i poprawiając szybkość produkcji.
Przy bardziej złożonych procesach produkcji i wąskich tolerancjach, dokładne kontrole są koniecznością, zarówno w trakcie procesu, jak i końcowego produktu. Roboty wyposażone w kamery i skanery laserowe są w stanie szybko sprawdzać produkty i zapisywać dane. - Spawanie elementów metalowych musi być wykonywane z dużą dokładnością. W przypadku stosowania metali nietypowych, takich jak stopy tytanu czy niklu w silnikach, roboty przemysłowe są niezbędne, aby wykon mocne i dokładne spoiny.
- Nakładanie farby, lakieru lub innych powłok na duże części jest trudne dla operatora ręcznego ze względu na rozmiar. Dzięki zastosowaniu robotów przemieszczających się po szynach wyposażonych w długie ramiona, stanowisko robocze takiego urządzenia może wynosić nawet kilkadziesiąt metrów.
- Montaż zespołowy. Postępy w wykorzystaniu sztucznej inteligencji, wizji komputerowej, czujników i technologii półprzewodnikowych w produkcji umożliwiły robotom przemysłowym i serwisowym pracę z ludźmi w celu pomocy w montażu produktów w szerokim zakresie branż, od silników lotniczych nawet po małe elementy elektroniczne.
Kooperacja robota i człowieka
Środowisko produkcyjne ma szeroki zakres potencjalnych zastosowań dla robotów. Oczywiście istnieją procesy produkcyjne, w których pracownicy ręcznie wykonują swoje zadania. W innych procesach jednak najlepszą opcją jest ogólna automatyzacja. Istnieje wiele robotów od małych modeli stołowych po roboty zdolne do przenoszenia dużych i ciężkich ładunków.